Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Brak relacji.

Wystąpił błąd w połączeniu.

Logotyp konkursu
Plakat konkursu

Wyniki finału pierwszej edycji IwaszKonkursu

W środę 22 czerwca w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku odbył się finał konkursu artystycznego dla dzieci i młodzieży w wieku 11-19 lat, którego tematem była interpretacja poezji Jarosława Iwaszkiewicza za pomocą ilustracji, plakatu, fotografii, audiobooka lub filmu. Z przeszło 90 zgłoszeń od 119 uczestników do finału zakwalifikowanych zostało 39 uczestników konkursu, w tym 27 w kategorii wiekowej 11-15 lat oraz 12 w kategorii 16-19 lat.

Na imprezę przybyło 150 widzów. Finał poprowadził koordynator konkursu Mateusz Wilkoń, a honorowych gości powitała Dyrektor Muzeum Alicja Matracka-Kościelny. Wybrane wiersze – w tym te, do których nawiązaniem były nagrodzone prace – odczytał aktor Teatru Narodowego w Warszawie, pan Oskar Hamerski, a muzykę zapewnił Piotr „DJ Anusz” Anuszewski. Najważniejszym punktem programu był wybór laureatów konkursu, którego dokonało jury w składzie: Piotr Młodożeniec, Sławomir Rumiak i Józef Wilkoń. Dodatkowo wyróżnienia specjalne przyznała dyrektor Alicja Matracka-Kościelny. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu wraz z przyznanymi nagrodami. Wszystkim laureatom oraz pozostałym finalistom serdecznie gratulujemy!

Nagrodzone prace graficzne można obejrzeć do końca sierpnia w sali wystawowej Muzeum na poddaszu .

I miejsce w kategorii wiekowej 11-15 lat zajęła praca Zofii Szalińskiej – ilustracja nawiązująca do wiersza wiersza 16 z tomiku „Warkocz jesieni” – część III. Nagroda: bon do salonów Empiku o wartości 500 zł oraz udział w warsztatach ilustratorskich z Józefem Wilkoniem.

I miejsce w kategorii wiekowej 16-19 lat zajęła praca Mai Witkowskiej – ilustracja nawiązująca do wiersza II z 1958 r. Nagroda: bon do salonów Empiku o wartości 500 zł oraz udział w warsztatach ilustratorskich z Józefem Wilkoniem.

II miejsce w kategorii wiekowej 11-15 lat zajęła praca Jana Pawluka – filmik nawiązujący do wiersza „Sen”. Nagroda: bon do salonów Empiku o wartości 400 zł oraz udział w warsztatach z form wizualnych ze Sławomirem Rumiakiem.

II miejsce w kategorii wiekowej 16-19 lat zajęła praca Wiktorii Otto – ilustracja nawiązująca do wiersza „Przyjaciele” z tomu „Kasydy zakończone siedmioma wierszami”. Nagroda: bon do salonów Empiku o wartości 400 zł. Uczestniczka była podczas finału nieobecna, więc zgodnie z regulaminem nie mogła uzyskać zapisu na któryś z warsztatów.

III miejsce w kategorii wiekowej 11-15 lat zajęła praca Jakuba Wodza – ilustracja nawiązująca do wiersza „Jaskółki tuż przy oknie usiadły na drutach…”. Nagroda: bon do salonów Empiku o wartości 300 zł oraz udział w warsztatach ilustratorskich z Józefem Wilkoniem.

III miejsce w kategorii wiekowej 16-19 lat zajęła praca Elizy Mikołajczyk – ilustracja nawiązująca do wiersza „Zagnane nad Czarny Staw”. Nagroda: bon do salonów Empiku o wartości 300 zł oraz udział w warsztatach ilustratorskich z Józefem Wilkoniem.

Dodatkowo jury przyznało jedno wyróżnienie specjalne dla pracy Klary Pawlukojć (kategoria wiekowa 11-15 lat) – filmiku nawiązującego do wiersza „Przyjaciele”. Nagroda: udział w warsztatach z form wizualnych ze Sławomirem Rumiakiem.

Wyróżnienia dyrektor Muzeum zdobyły prace:

  • zbiorowa wykonana przez: Marlenę Biernat, Emilię Madej, Paulinę Lemańską, Antoninę Szostak, Magdalenę Bidzińską, Antoninę Chadryś, Marlenę Semkło, Antoninę Głogowską i Elizę Pietrzak – audiobook nawiązujący do wiersza „Pogoda lasu niechaj będzie z tobą”- nagrody książkowe oraz udział w jednym z 3 wybranych warsztatów: z Józefem Wilkoniem, ze Sławomirem Rumiakiem i nagraniu profesjonalnego audiobooka w studiu nagraniowym;
  • Katarzyny Grzybowskiej – plakat nawiązujący do wiersza „Stary poeta” – nagrody książkowe oraz udział w warsztatach ilustratorskich z Józefem Wilkoniem;
  • Aleksandry Pawlak – ilustracja nawiązująca do wiersza „Zagnane nad Czarny Staw” – nagrody książkowe oraz udział w warsztatach ilustratorskich z Józefem Wilkoniem;
  • Anity Maciak – ilustracja nawiązująca do wiersza „Uparte wichry” – nagrody książkowe (uczestniczka była nieobecna);
  • Wiktorii Kowalskiej – ilustracja nawiązująca do wiersza „Sen” – nagrody książkowe oraz udział w wybranych warsztatach.

Mateusz Wilkoń

Konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Grodziskiego.

Finał IwaszKonkursu
Finał IwaszKonkursu
Obrady Jury (Józef Wilkoń, Piotr Młodożeniec, Sławomir Rumiak)
Obrady Jury (Piotr Młodożeniec, Sławomir Rumiak)
W oczekiwaniu na wyniki
W oczekiwaniu na wyniki
Ogłoszenie wyników
Oskar Hamerski
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wystawa prac konkursowych

1. Wybierz dowolny wiersz Jarosława Iwaszkiewicza, taki który wydaje Ci się najciekawszy albo najbardziej Ci się spodoba.
2. Przeczytaj ten wiersz dokładnie i postaraj się go po swojemu poczuć.
3. Zilustruj lub zinterpretuj go we własnym stylu wykonując ilustrację, zdjęcie, plakat, nagrywając filmik albo audiobooka. Telefonem, dyktafonem, kartką, tabletem lub dronem… Samemu lub z grupą przyjaciół! Narzędzie i forma pracy jest dowolna!
4. Przenieś swoje dzieło w formę cyfrową zapisaną za pomocą pliku JPG, PDF, MP3 lub MP4 i wyślij je do nas mailowo na adres konkurs@stawisko.pl Pamiętaj aby wyrobić się do 12 czerwca! Przed wysłaniem koniecznie przeczytaj regulamin i techniczne wskazówki przesyłania prac!
5. Uzbrój się w cierpliwość i zaczekaj na wyniki pierwszego etapu konkursu! Sprawdzaj stronę www.stawisko.pl, na której już 14 czerwca ogłosimy finalistów konkursu! Być może jury zakwalifikuje do finału właśnie Twoją pracę!
6. Jeśli odnajdziesz siebie na liście finalistów – przyjedź 22 czerwca do siedziby Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1), gdzie odbędzie się impreza finałowa.
7. Twoja praca i prace pozostałych finalistów zostaną zaprezentowane zgromadzonej publiczności i jurorom, którzy wyłonią po trzech zwycięzców w obu kategoriach wiekowych.
8. Zwycięzcy wezmą udział w wyjątkowych warsztatach oraz zgarną bony Empiku o łącznej wartości 2,4 tys. złotych!

Możesz:
– nagrać video swoim smartfonem, a następnie dać koledze, który je fajnie zmontuje;
– nagrać na dyktafon jak wspólnie z koleżanką recytujecie wiersz Iwaszkiewicza, a kilka koleżanek dorzuca odgłosy;
– sfilmować swoją klasę jak razem na wiele głosów czytacie poezję Iwaszkiewicza, używając przy tym ruchu, rekwizytów, kolorów w postprodukcji (np. filtrów w telefonie);
– narysować lub namalować plakat albo ilustrację wykonaną dowolną techniką, np. ołówkiem, pędzlem, tuszem, węglem;
– stworzyć grafikę, collage z fragmentami tekstów lub nieszablonowy szablon, który naniesiesz później na kartkę, ekran komputera, tableta, telefonu;
– zrobić tajemnicze, poetyckie zdjęcie swojej instalacji lub wyjątkowego pejzażu.

Patronat honorowy Starosty Powiatu Grodziskiego
Logotyp

oraz:

Logotyp Gminy Brwinów       Logotyp Muzeon

Logotyp Fundacji Arka      Logotyp WKD