RELACJE
Koncert i wystawa
Fanny Mendelssohn-Hensel – Kwartet smyczkowy Es-dur
w wykonaniu Feniks Ensemble:
Karolina Gutowska – I skrzypce, Stanisław Dziąg – II skrzypce
Marek Czech – altówka, Anna Markiewicz – wiolonczela
Wpływy z biletów na koncert zostały przeznaczone na pomoc Ukrainie.
Fanny Hensel (1805-1847) – siostra Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego, żona malarza Wilhelma Hensela, utalentowana kompozytorka i pianistka, od lat 80. ubiegłego wieku trwa przywracane należnego jej miejsca w historii muzyki.
Otwarcie wystawy tkaniny artystycznej
„Salon Odrzuconych”
pod patronatem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków
Polska tkanina artystyczna od lat cieszy się zasłużoną popularnością. Mamy wielu renomowanych artystów w tej dziedzinie. Na Trzecie Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu w 2021 roku, zatytułowane „Przyszłość Wolności” zgłoszono aż 450 prac, z czego tylko 10% zostało zaprezentowane. Organizatorzy sami przyznali, że wiele bardzo dobrych prac nie znalazło się na – kończącej biennale – wystawie. Dziś prezentujemy kilkanaście z nich – stąd tytuł naszej ekspozycji. Uznaliśmy, że są one warte pokazania i konfrontacji z opiniami widzów. Przygotowanie tkaniny artystycznej jest pracochłonne, zaś temat „Przyszłość Wolności” jest tak ciekawy, inspirujący i ważny, że postanowiliśmy pokazać nasze przemyślenia i ich materialne efekty. Prezentowane tkaniny są bardzo zróżnicowane pod względem formy i przesłania, bo na tym przecież polega wolność. Mamy nadzieję że prace wzbudzą Państwa zainteresowanie i skłonią do refleksji na jakże aktualny temat. Prace powstawały w latach 2019-2021.
Dziś w kwietniu 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, nie tylko nie zdezaktualizowały się, ale nabrały nowych znaczeń.
Autorzy prac: Maria Jełowicka; Ewa Kamińska; Joanna Lohn-Zając; Ewa Łukiewska; Joanna Pasynkiewicz,
Katarzyna Szymańska; Jolanta Wdowczyk; Magdalena i Marek Englisz