Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Brak relacji.

Wystąpił błąd w połączeniu.

IV Festiwal
Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur
W stronę Włoch
17 listopada – 1 grudnia 2024
Palermo, 1932
Ulice Palermo, 1932 rok. Pamiątka Jarosława Iwaszkiewicza z pobytu na Sycylii z Józefem Rajnfeldem.

Festiwal jest kontynuacją rozpoczętego w 2021 roku cyklu wydarzeń prezentujących tradycje Domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów jako miejsca symbiozy sztuk, obszaru otwartego na różne kultury i czerpiącego z ich różnorodności. Festiwale 2021 i 2022 dotyczyły relacji z kulturami żydowską i ukraińską, edycja 2023 była poświęcona związkom Stawiska z kulturą francuską. Tegoroczna odsłona Festiwalu koncentruje się na wielkiej miłości Iwaszkiewicza – Italii, o której pisał: „Te podróże rozciągały się na przestrzeni przeszło pół wieku. (..) były rozwinięciem i odbiciem całej mojej indywidualności.”

Tam nieustannie powracał, tam pisał i szukał wytchnienia. Efektem tych podróży były ważne w jego literackim dorobku dzieła, m.in. „Książka o Sycylii”, „Podróże do Włoch”, „Nowele włoskie”, obszerne fragmenty „Książki moich wspomnień”, „Sławy i chwały”, „Ogrodów”, liczne wiersze, w tym m.in.  zamieszczone w zbiorach „Księga dnia i księga nocy”, „Śpiewnik włoski”. W Syrakuzach powstało opowiadanie „Panny z Wilka”, w Rzymie m.in. „Heydenreich”, „Martwa pasieka”, „Cienie”, „Voci di Roma”.

Fascynowała Iwaszkiewicza włoska przyroda, pejzaże, dzieła włoskich mistrzów architektury, rzeźby i malarstwa: „Dopiero wyjazd do Włoch otworzył mi naprawdę tajemnice malarstwa” – pisał w „Książce moich wspomnień”.

Podróżom i wędrówkom po różnych rejonach i zakątkach Włoch nieustająco towarzyszyła pisarzowi muzyka. W „Dziennikach” wspomina ulice Palermo, na których spotykał dorożkarza wyśpiewującego „cudowne pieśni pogranicza”, wspomina podwórze ze staruszkiem śpiewającym pobożne pieśni Bacha.

Tematu relacji Iwaszkiewicza z kulturą włoską nie sposób podejmować bez zwrócenia uwagi na inspirujący wpływ Karola Szymanowskiego na młodego, początkującego poetę, kuzyna kompozytora. To Szymanowski rozbudził w nim zainteresowanie Italią po swojej podróży na Sycylię w 1918 roku. Efektem współpracy obu artystów, rozmiłowanych w tej kulturze, była opera „Król Roger”, do której wspólnie napisali libretto.

Nie jest możliwe wyczerpanie niezwykle bogatego, wielowarstwowego tematu związków Jarosława Iwaszkiewicza z kulturą włoską w kilku wydarzeniach tworzących Festiwal. Mamy nadzieję, że zaproponowany przez nas repertuar będzie dla każdego inspiracją do dalszych poszukiwań i spotkań z Iwaszkiewiczem. Szczególnie w roku, na który przypada 130. rocznica urodzin pisarza oraz 40. jubileusz działalności Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

 

Koncert muzyki włoskiej

Wykonawcy:

Mariusz Patyra – skrzypce
Radosław Kurek – fortepian

W repertuarze:

R. Schumann/N. Paganini – Caprice nr 24

N. Paganini – Cantabile

G. Tartini – Il Trillo del Diavolo (arr. Fritz Kreisler)

D. Scarlatti – dwie sonaty na fortepian

F .Chopin (arr. Milstein) – Nocturne cis-moll

N. Paganini – I Palpiti

 

Otwarcie wystawy „Włoskie tropy”.

Rękopisy, fotografie, archiwalia ze zbiorów Stawiska, dotyczące relacji Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów z kulturą włoską.

 

Degustacja włoskich win od partnera Festiwalu, Podkowa Wine Depot.

Spektakl radiowy “Powrót Prozerpiny”

Na podstawie opowiadania J. Iwaszkiewicza z tomu „Nowele włoskie”

 

występują:

Przemysław Bluszcz – narrator, przyjaciel Heleny

Sławomira Łozińska – Helena

Aleksander Łyś (debiut w słuchowisku) – Dick

Natalia Szczypka (debiut w słuchowisku) – Kora

muzyka:

Albert Stensen

scenariusz i reżyseria:

Magdalena Małecka-Wippich

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wstęp wolny.

koncert muzyki filmowej „Tamte dni, tamte noce ” („Call me by your name”)

Wykonawca:
Bartek Wąsik – fortepian

Koncert muzyki do kultowego włoskiego filmu w reż. Luki Guadagnino, który przenosi nas w gorące dni lata na włoskiej prowincji w latach ‘80. Podczas koncertu usłyszymy klasyczne kompozycje Ryuichiego Sakamoto, Johna Adamsa czy Eryka Satie, ale także utwory artystów z okresu, w którym rozgrywa się akcja filmu: The Psychedelic Furs, Franco Battiato, Giorgio Moroder, Loredana Bertè, Bandolero czy Joe Esposito. Sufjan Stevens za kompozycję „Mystery of Love”, będącą motywem przewodnim filmu, otrzymał prestiżową nominację do Oscara.

Organizator:
Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Partnerzy wydarzenia:
Starostwo Powiatu Grodziskiego

Włoski Instytut Kultury w Warszawie

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

 

 

Podkowa Wine Depot

Patroni medialni: 
TVP Kultura

TVP 3 Warszawa

RMF Classic

Bogoria

Poprzednie Festiwale