Festiwal był kontynuacją rozpoczętego w 2021 roku cyklu wydarzeń prezentujących tradycje Domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów jako miejsca symbiozy sztuk, obszaru otwartego na różne kultury. Festiwale 2021 i 2022 dotyczyły relacji z kulturami żydowską i ukraińską; przedsięwzięcie 2023 roku było poświęcone związkom Domu na Stawisku i jego Gospodarzy z kulturą francuską.
Podczas wydarzeń III Festiwalu „Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur” 5, 12, 19 listopada prezentowaliśmy koncerty z programem m.in. utworów Debussy`ego, Ravela, Faurégo, Messiaena oraz kompozytorów polskich osiadłych w Paryżu – od Chopina po Aleksandra Tansmana i Szymona Laksa. Przewidziany był także recital piosenek z repertuaru Édith Piaf.
Wydarzeniom towarzyszyła wystawa ze zbiorów Muzeum w Stawisku, na której prezentowane są rękopisy listów od francuskich przyjaciół, fragmenty „Dzienników” i korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza, fotografie z licznych podróży do Francji obojga Iwaszkiewiczów, cenne upominki ofiarowane Gospodarzom Stawiska m.in. przez Jeana Cocteau, Mojżesza Kislinga, Leonor Fini, francuskie wydania twórczości autora „Panien z Wilka”.
Wystąpili wykonawcy:
Jaga Wrońska – śpiew
Jacek Bylica – fortepian
Wiesław Dziedziński – akordeon
Beata Bilińska – fortepian
Prima Vista String Quartet
Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Szymon Telecki – II skrzypce,
Marek Czech – altówka, Tomasz Błaszczak – wiolonczela
Piotr Pławner – skrzypce
Piotr Sałajczyk – fortepian
Koncepcja merytoryczna:
dr Alicja Matracka-Kościelny
Partner wydarzenia:
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Opieka medialna:
Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Radio „Bogoria”