Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Brak relacji.

Wystąpił błąd w połączeniu.

RELACJE

16 maja

Noc Muzeów z Pannami z Wilka

 

Za nami wyjątkowa odsłona Nocy Muzeów – w tym roku pod znakiem Panien z Wilka i twórczości Andrzeja Wajdy. Program wpisywał się w obchody Roku Wajdy, ustanowionego przez Senat RP dla uczczenia 100. rocznicy urodzin i 10. rocznicy śmierci wybitnego reżysera. Przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń, które pozwoliły spojrzeć na dzieło Jarosława Iwaszkiewicza i jego filmową interpretację z różnych perspektyw.

O godzinie 12:00 specjalne spotkanie cyklu Sztuka czytania poświęcone literackiemu pierwowzorowi, czyli opowiadaniu J. Iwaszkiewicza z 1932 roku. O Pannach z Wilka opowiadała Beata Izdebska-Zybała.

O godzinie 18:00 wykład kuratorski Spełnione marzenie – jak powstawały Panny z Wilka. Poprowadziła go filmoznawczyni Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, współorganizatora wystawy Umarzyłem więc sobie piękny film… Wajda/Iwaszkiewicz. Panny z Wilka w obiektywie Renaty Pajchel, którą można oglądać w Stawisku do 7 czerwca 2026 roku.

Kulminacyjnym punktem programu był pokaz filmu Panny z Wilka w reżyserii Andrzeja Wajdy, z 1979 roku, który rozpoczął się o godzinie 20:00. Partnerem pokazu była Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Projekt Wajda / Iwaszkiewicz. Umarzyłem więc sobie piękny film… realizowany jest we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym w ramach obchodów Roku Andrzeja Wajdy ustanowionego przez Senat RP aby uczcić 100. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci wybitnego reżysera. Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń: pokazy filmowe, spotkania literackie, wykłady oraz spektakl radiowy. Wystawę można zwiedzać w ramach biletu do Muzeum. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.stawisko.pl.

 

ORGANIZATOR:

Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów STAWISKO

 

WSPÓŁORGANIZATOR:

FINA (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)

Digitalizacja fotosów i werków autorstwa Renaty Pajchel została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Projekt FERC.02.03-IP.01-0013/25: „Zanurzenie w kulturze. Cyfrowy dostęp do zasobów audiowizualnych i multimedialnych FINA i CSW ZU”.

 

PARTNER POKAZÓW FILMOWYCH:

WFDiF (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)

 

PARTNERZY MEDIALNI:

TVP KULTURA

RDC

TYGODNIK POWSZECHNY

 

 

 
 
 
Katarzyna Wajda, filmoznawczyni z FINA (Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny ), współorganizatora wystawy "Wajda / Iwaszkiewicz. Umarzyłem więc sobie piękny film… Panny z Wilka w obiektywie Renaty Pajchel", która prowadziła wykład w Noc Muzeów.
 
 
Beata Izdebska-Zybała z Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów prowadziła specjalną edycję "Sztuki czytania" poświęconą "Pannom z Wilka".
 
Ryszard Siwiński z Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów oprowadza zwiedzających po domu Iwaszkiewiczów.
Pokaz filmu "Panny z Wilka", którego partnerem był WFDiF przyciągnął tłumy.
 
 
 

ARCHIWUM

Brak relacji.

Wystąpił błąd w połączeniu.